Zaloguj | Nowe konto

Niestety jesteśmy kolejnym serwisem internetowym, który wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies), więc musimy Cię poinformować o tym (czuj się poinformowany/a). Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka z naszej witryny były zapisywane w Twojej przeglądarce zmień jej ustawienia.

Fałszywe GG to “wierzchołek międzynarodowego oszustwa”

Oszuści działają na dużo większą skalę, a ich ofiarami padły światowe marki z branży IT – alarmują specjaliści z firmy CORE, którzy przedwczoraj jako pierwsi poinformowali o wykryciu fałszywego instalatora Gadu-Gadu 10 - nie dość, że płatnego, to jeszcze infekującego system jedną z odmian trojana downloadera.

Fałszywy instalator najnowszej wersji komunikatora Gadu-Gadu żądał od użytkownika wysłania dwóch SMS-ów na numer Premium Wyłudzanie pieniędzy w fałszywym instalatorze GG10o, co nie jest wygórowaną kwotą, pamiętać jednak należy, że oryginalny program jest całkowicie bezpłatny. To nie koniec atrakcji - wraz z utratą gotówki użytkownik otrzymywał infekcję komputera gratis, rozpowszechniany przez cyberprzestępców plik został bowiem zarażony trojanem Downloader.Generic.BLSS.

Podążając po śladach fałszywego Gadu-Gadu, specjaliści z firmy CORE odkryli, że na tym samym serwerze zostały umieszczone dziesiątki plików z podrobionymi aplikacjami.

- Wyłudzenia dotyczą MS Internet Explorer 8, Media Playera, OpenOffice, przeglądarek Firefox, Opera, Chrome, Safari, aplikacji WinRAR, międzynarodowych komunikatorów internetowych, jak MSN, Skype, ICQ, Yahoo Messenger czy nawet gry sieciowej CounterStrike – te dotyczą zagranicznej próby oszustwa – informuje na blogu AVG.PL Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej w CORE, zwracając uwagę na to, że oszuści zadbali o wiarygodnie przygotowanie swoich plików, zachowali nawet oryginalne nazewnictwo pakietów instalacyjnych.

Na tym nie koniec – oszuści, bazując na chęci zabezpieczenia się internautów przed zagrożeniami czyhającymi na nich w internecie, oferują także fałszywe wersje programów antywirusowych, m.in. Kaspersky 9.0, Norton 2010, MS Security Essentials, Avira 9, Avast 4.8, ClamAV czy AVG 9.0.

- Wszystkie strony są zarejestrowane przez rejestratora domen z Chile. Na te same dane zarejestrowane jest aktualnie 135 aktywnych domen! Wynika z tego, że oszustwo ma ogromną skalę. Do jednego adresu IP podłączonych jest 19 witryn – doszukując się głębiej kolejnych adresów IP, powinniśmy być w stanie ustalić kompletną listę oszukańczych witryn z aplikacjami. Serwery, na jakich znajdują się strony internetowe, korzystają z adresów IP zarejestrowanych w Hiszpanii – informuje specjalista pomocy technicznej w CORE.

Szczegółowe informacje wraz ze zrzutami ekranów i opisem procedury śledczej można znaleźć na blogu techblog.avg.pl.

Źródło: Dziennik Internautów

Oszuści działają na dużo większą skalę, a ich ofiarami padły światowe marki z branży IT - alarmują specjaliści z firmy CORE, którzy przedwczoraj jako pierwsi poinformowali o wykryciu fałszywego instalatora Gadu-Gadu 10 - nie dość, że płatnego, to jeszcze infekującego system jedną z odmian trojana downloadera.Fałszywy instalator najnowszej wersji komunikatora Gadu-Gadu żądał od użytkownika wysłania dwóch SMS-ów na numer Premium o wartości 7,32 zł brutto, co nie jest wygórowaną kwotą, pamiętać jednak należy, że oryginalny program jest całkowicie bezpłatny. To nie koniec atrakcji - wraz z utratą gotówki użytkownik otrzymywał infekcję komputera gratis, rozpowszechniany przez cyberprzestępców plik został bowiem zarażony trojanem Downloader.Generic.BLSS.Podążając po śladach fałszywego Gadu-Gadu, specjaliści z firmy CORE odkryli, że na tym samym serwerze zostały umieszczone dziesiątki plików z podrobionymi aplikacjami.- Wyłudzenia dotyczą MS Internet Explorer 8, Media Playera, OpenOffice, przeglądarek Firefox, Opera, Chrome, Safari, aplikacji WinRAR, międzynarodowych komunikatorów internetowych, jak MSN, Skype, ICQ, Yahoo Messenger czy nawet gry sieciowej CounterStrike – te dotyczą zagranicznej próby oszustwa - informuje na blogu AVG.PL Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej w CORE, zwracając uwagę na to, że oszuści zadbali o wiarygodnie przygotowanie swoich plików, zachowali nawet oryginalne nazewnictwo pakietów instalacyjnych.Na tym nie koniec - oszuści, bazując na chęci zabezpieczenia się internautów przed zagrożeniami czyhającymi na nich w internecie, oferują także fałszywe wersje programów antywirusowych, m.in. Kaspersky 9.0, Norton 2010, MS Security Essentials, Avira 9, Avast 4.8, ClamAV czy AVG 9.0.- Wszystkie strony są zarejestrowane przez rejestratora domen z Chile. Na te same dane zarejestrowane jest aktualnie 135 aktywnych domen! Wynika z tego, że oszustwo ma ogromną skalę. Do jednego adresu IP podłączonych jest 19 witryn – doszukując się głębiej kolejnych adresów IP, powinniśmy być w stanie ustalić kompletną listę oszukańczych witryn z aplikacjami. Serwery, na jakich znajdują się strony internetowe, korzystają z adresów IP zarejestrowanych w Hiszpanii - informuje specjalista pomocy technicznej w CORE.Szczegółowe informacje wraz ze zrzutami ekranów i opisem procedury śledczej można znaleźć na blogu techblog.avg.pl.Źródło: Dziennik Internautów  - Fałszywe GG to “wierzchołek międzynarodowego oszustwa”
Kategorie: Bezpieczeństwo
Tagi:
Komentarze z Facebooka
0 odpowiedzi na „Fałszywe GG to “wierzchołek międzynarodowego oszustwa”
  1. Czego to ludzie nie wymyślą….Jak jest człowiek mądry to wie że GG 10 jest bezpłatne :) I złota zasada : Zawsze ściągaj programy ze strony producenta :)

  2. GaduNews.pl to też zaufane źródło, jeśli chodzi o pobieranie plików ;)

Dodaj komentarz