Zaloguj | Nowe konto

Niestety jesteśmy kolejnym serwisem internetowym, który wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies), więc musimy Cię poinformować o tym (czuj się poinformowany/a). Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka z naszej witryny były zapisywane w Twojej przeglądarce zmień jej ustawienia.

API dla GG: wtyczki? Chyba jednak nie…

W najbliższy wtorek odbędzie się prezentacja API platformy GG. Wiele osób od wielu lat oczekuje wtyczek w komunikatorze Gadu-Gadu. Marzenia tych osób się spełnią?

Niekoniecznie.

Niestety API to nic nowego – będzie to API do aplikacji webowych lub z wykorzystaniem webowego interfejsu, nie ma zatem mowy o działaniu aplikacji jako wtyczek w pamięci komunikatora. Raczej nie otrzymamy możliwości przetwarzania danych jakimi operuje komunikator lokalnie. W praktyce może to oznaczać, że zostaniemy obdarzeni znów aplikacjami webowymi znanymi z GG 10 – różnica polegać będzie jedynie tym, że owe aplikacje będą mogli tworzyć od teraz legalnie niezależni twórcy.

API samo w sobie nie jest również niczym nowym – od dawna dostępne jest ono pod adresem http://dev.gg.pl/api/ dla portalu GG.pl, o czym wspominaliśmy wcześniej.

Oczywiście można powiedzieć, że API rozbudowano o nowości związane z komunikatorem GG 11, nadal jednak będzie ono siłą rzeczy ograniczone. Jeśli jedynymi aplikacjami jakie pokaże nam komunikator będą aplikacje webowe, to siłą rzeczy nie będziemy mogli operować na lokalnych zasobach komputera, WinAPI czy na zasobach jakimi dysponuje komunikator (patrz AQQ-API, które pozwala choćby na modyfikację wyświetlania wiadomości, co pozwala na choćby wyświetlanie dodatkowych odtwarzaczy multimedialnych z YouTube lub Wrzuta.pl).

Przypomnę jednocześnie, że webowe aplikacje z GG 10 za każdym razem pobierane były z sieci co wpływało znacznie na szybkość działania aplikacji jak i na zużycie pakietowej transmisji danych w sieciach mobilnych. Więcej o webowości w GG.

Jeśli jednak pojawią się wtyczki (w formie podobnej do tej znanych z innych komunikatorów) to na 3 dni nasze logo odwrócimy do góry nogami 😉

Póki co udostępniono nową wersję GG 11 beta 7 [Windows, Mac OS X]. Changelog obecnie nie jest znany.

W najbliższy wtorek odbędzie się prezentacja API platformy GG. Wiele osób od wielu lat oczekuje wtyczek w komunikatorze Gadu-Gadu. Marzenia tych osób się spełnią? Niekoniecznie. Niestety API to nic nowego - będzie to API do aplikacji webowych lub z wykorzystaniem webowego interfejsu, nie ma zatem mowy o działaniu aplikacji jako wtyczek w pamięci komunikatora. Raczej nie otrzymamy możliwości przetwarzania danych jakimi operuje komunikator lokalnie. W praktyce może to oznaczać, że zostaniemy obdarzeni znów aplikacjami webowymi znanymi z GG 10 - różnica polegać będzie jedynie tym, że owe aplikacje będą mogli tworzyć od teraz legalnie niezależni twórcy. API samo w sobie nie jest również niczym nowym - od dawna dostępne jest ono pod adresem http://dev.gg.pl/api/ dla portalu GG.pl, o czym wspominaliśmy wcześniej. Oczywiście można powiedzieć, że API rozbudowano o nowości związane z komunikatorem GG 11, nadal jednak będzie ono siłą rzeczy ograniczone. Jeśli jedynymi aplikacjami jakie pokaże nam komunikator będą aplikacje webowe, to siłą rzeczy nie będziemy mogli operować na lokalnych zasobach komputera, WinAPI czy na zasobach jakimi dysponuje komunikator (patrz AQQ-API, które pozwala choćby na modyfikację wyświetlania wiadomości, co pozwala na choćby wyświetlanie dodatkowych odtwarzaczy multimedialnych z YouTube lub Wrzuta.pl). Przypomnę jednocześnie, że webowe aplikacje z GG 10 za każdym razem pobierane były z sieci co wpływało znacznie na szybkość działania aplikacji jak i na zużycie pakietowej transmisji danych w sieciach mobilnych. Więcej o webowości w GG. Jeśli jednak pojawią się wtyczki (w formie podobnej do tej znanych z innych komunikatorów) to na 3 dni nasze logo odwrócimy do góry nogami ;) Póki co udostępniono nową wersję GG 11 beta 7 [Windows, Mac OS X]. Changelog obecnie nie jest znany.  - API dla GG: wtyczki? Chyba jednak nie…
Kategorie: GG na PC
Tagi: ,
Komentarze z Facebooka

Dodaj komentarz