Zaloguj | Nowe konto

Niestety jesteśmy kolejnym serwisem internetowym, który wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies), więc musimy Cię poinformować o tym (czuj się poinformowany/a). Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka z naszej witryny były zapisywane w Twojej przeglądarce zmień jej ustawienia.

GGMod+ – szkodzi czy pomaga GG Network?

Zapewne zastanawialiście się, czy GG w ogóle obchodzi istnienie GGMod+/GG8+/StrongGG/BannerKillera… z pewnością wiedzą o tych narzędziach. Wielu z Was pewnie myśli, że używając GGMod+ lub AQQ działacie na szkodę (straty) spółki.

Zastanawiałem się trochę nad tym i doszedłem do ciekawego wniosku: z punktu widzenia GG Network większą szkodą jest 1000 użytkowników AQQ/Tlena czy innego alternatywnego klienta, niż 1000 użytkowników GGMod+. Dlaczego?

Od razu mówię, że ten tekst to moje przemyślenia i nie jest to stanowisko firmy czy informacja od jakiegoś pracownika GG Network. Wszyscy jednak wiemy, że dla GG najważniejszy jest zysk. Ooo tak – pieniążki zarabiają przecież przez wszędobylskie reklamy, więc jakim cudem usuwanie reklam GGModem lub BannerKillerem im nie szkodzi?

Tak naprawdę jest to bardzo proste: W przypadku reklam z Google AdSense, strona reklamująca otrzymuje zapłatę za kliknięcie w reklamę przez użytkownika. W przypadku GG wygląda to tak, że to za czas wyświetlania baneru, reklamodawca musi zapłacić stałą cenę. Nie ma znaczenia więc to, czy Ty te reklamy widzisz, czy nie. Dla przykładu: Duża reklama w oknie rozmowy kosztuje 75 tys. zł za jeden dzień wyświetlania, mała – 25 tys. Reklama w oknie głównym to koszt 45 tysięcy złotych, a reklama, wyświetlana przy uruchomieniu komunikatora – 60 tysięcy złotych. Łatwo więc zauważyć, że dziennie GG operuje sporą kasą.

Co jednak na to reklamodawcy? Przecież oni zapewne też są świadomi istnienia alternatywnych komunikatorów i tego, że reklama wykupiona w GG może po prostu nie dotrzeć do odbiorcy? Od tego jednak jest badanie popularności komunikatorów w ramach badania Megapanel PBI/Gemius. Badanie to realizowane jest na kilkunastotysięcznej grupie „panelistów”, którzy mają w swoim systemie zainstalowany program analizujący strony na jakie wchodzą, oraz właśnie komunikatory. Wynikami tego badania podpierają się reklamodawcy, którzy stwierdzają, czy reklama jest opłacalna (za taką cenę) czy nie.

I tu najważniejsza uwaga: GGMod+/BK2/StrongGG – te programy nie zaniżają statystyk GG, mimo, że nie wyświetlają reklam. Są one traktowane jako oryginalne wersje klientów przez badanie Megapanel. Prawdopodobnie, gdyż sam nie znalazłem nigdzie potwierdzenia tego faktu, nie mniej jednak plik gg.exe ma w sobie odpowiednie właściwości i wartości, które go identyfikują jako aktywny proces komunikatora. Być może jest to odczytywane na zasadzie wpisów do rejestru? Nie wiem. Wątpliwości miałem, czy GG8+ nie zaniża wyników GG, gdyż tam plik gg.exe uzyskiwał nieco inne wartości (patrz ->Właściwości pliku).

„Jeśli modyfikacje nie zaniżają statystyk, to po co się przejmować? Kasa i tak płynie, bo cena za reklamę się nie zmienia.”

Druga myśl jaka mi przyszła do głowy to wypowiedź jednego z przedstawicieli Microsoftu, który stwierdził, że MS woli, aby użytkownik korzystał z pirackiego Windowsa, niż z darmowego Linuksa. Gdy pierwszy raz to przeczytałem, lekko się zastanowiłem… Przecież wtedy tracą pieniądze za swoją pracę. Niby tak – ale jeśli korzystasz z pirackiego Windowsa, to z punktu widzenia MS, istnieje większa szansa, że kiedyś zakupisz oryginalny system. Gdybyś natomiast używał Linuksa, to zapewne nie chciałbyś nigdy wrócić do Windowsa.
Podobnie jest z GG – używając nawet wersji zmodyfikowanej, prędzej czy później użyjesz wersji oryginalnej, chociażby z przyzwyczajenia. Natomiast gdy zaczniesz od początku używać innego komunikatora, to wątpię, aby Twoje przyzwyczajenia pozwoliły Ci go porzucić na rzecz GG.

A co Wy o tym sądzicie? Wszelkie uwagi prosze pisać w komentarzach 🙂

Linki: Cennik reklam GG | Stanowisko Microsoftu

Komentarze z Facebooka

Dodaj komentarz