Zaloguj | Nowe konto

Niestety jesteśmy kolejnym serwisem internetowym, który wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies), więc musimy Cię poinformować o tym (czuj się poinformowany/a). Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka z naszej witryny były zapisywane w Twojej przeglądarce zmień jej ustawienia.

Regulamin – absurd świata GG

Zapewne mała część użytkowników GG w ogóle czytała regulamin sieci Gadu-Gadu. Do póki nie trzeba się do niego odnieść, po prostu do niego nie ma sensu zaglądać, „Przecież nie robię nic co by regulamin zabraniał”.

GG a alternatywa

Ostatnimi czasy w sieci pojawiło się kilka tematów na różnych forach odnośnie absurdalnego zapisu w regulaminie GG, konkretnie punkt 11:

Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl, którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Operator nie jest stroną jakichkolwiek umów bądź porozumień z operatorami innych komunikatorów internetowych, na podstawie których tacy operatorzy byliby uprawnieni do udostępniania swoim użytkownikom funkcjonalności swoich komunikatorów naruszającej zakaz opisany w niniejszym pkt 11, zaś ewentualne faktyczne udostępnianie przez takich operatorów bez zgody Operatora wymienionej funkcjonalności użytkownikom ich usług nie zwalnia Użytkownika z odpowiedzialności za naruszenie niniejszego Regulaminu.

Ludzie piszą często swoją interpretację tego, co pogrubiłem:
Nie mam prawa korzystając z GG rozmawiać z użytkownikami innych komunikatorów, np. jeśli mój rozmówca ma Tlena, nie mogę do niego napisać.

Na pierwszy rzut oka dobra interpretacja, ale tylko tego, co jest pogrubione, a przecież zdanie ciągnie się dalej:

ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora

A więc nie można używać programów firm trzecich do korzystania z infrastruktury Gadu-Gadu. Poprzednią interpretację należy odwrócić:

Nie mam prawa korzystając z alternatywnego komunikatora rozmawiać z użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu, np. jeśli mój rozmówca ma GG, nie mogę do niego napisać z Tlena.

Mimo wszystko oba zdania są równoważne i mogą funkcjonować niezależnie. Być może jest to obrona przed modyfikacjami, które w dawnym PowerProject pozwalały na komunikację z użytkownikami sieci Tlen?

Nie zmienia to faktu, że ten punkt jest strasznie zawiły, bo można go opisać w trzech zdaniach, zamiast w takiej formie. Cały regulamin nie rozdziela od siebie sieci GG, protokołu i samego klienta –  wszystko to traktowane jest niestety jako całość, co właśnie tworzy te niejasności.

GG w firmie

Ostatnio pewien użytkownik na forum GG zapytał się nas, czy może korzystać legalnie z GG w firmie, gdyż punkt 5 mówi:

Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu może się odbywać wyłącznie w celach niekomercyjnych i wyłącznie dla użytku osobistego Użytkownika. Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu w celach zarobkowych bądź komercyjnych lub w celach związanych z prowadzoną jakąkolwiek działalnością gospodarczą bądź w związku z prowadzeniem takiej działalności może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnego porozumienia z Operatorem.

Wynika z tego jasno, że w firmie (jako działalności gospodarczej) nie wolno korzystać z komunikatora GG. W tym wypadku dotarłem do wypowiedzi Jarosława Rybusa na temat tego punktu, które twierdzi, że

– W rozumieniu punktu 5. „korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu może się odbywać wyłącznie w celach niekomercyjnych” – oznacza to m.in., że nie można pobierać opłat za korzystanie z komunikatora Gadu-Gadu, który był, jest i będzie bezpłatnym programem.

Rzecznik trafnie zastąpił długi ciąg słów z regulaminu innym krótkim zdaniem. Innym, bo wydaje się, że punkt regulaminu wyraźnie zabrania używania GG w firmie („… w celach związanych z prowadzoną jakąkolwiek działalnością gospodarczą …”)

Inną ciekawostką jest to, że już samo pobranie instalacji komunikatora GG jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

Legalny klient nie istnieje

Wróćmy jednak do punktu 11, konkretnie do tego fragmentu:

Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl, którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu.

W dniu, w którym publikuję ten wpis, zgodnie z punktem 11, nie ma żadnego komunikatora, który spełnia ten punkt. Jak to? Wchodzimy na stronę www.gadu-gadu.pl. Widzimy wyraźnie przycisk pobierz, który kieruje nas do innej strony internetowej niż ta z regulaminu, mało tego, w innej domenie. W celu wyjaśnienia wątpliwości, wg. Wikipedii, Strona internetowa (strona WWW) to dokument utworzony w którejś z odmian języka SGML (HTML, XML), pobierany z dysku lokalnego komputera bądź serwera internetowego i interpretowany po stronie użytkownika za pomocą przeglądarki. (…) Zbiór powiązanych tematycznie i umieszczonych na jednym serwerze stron internetowych często nazywa się serwisem internetowym/WWW lub witryną internetową.

Na stronie głównej nie możemy pobrać żadnego klienta Gadu-Gadu, dopiero na następnej. Wszystko dzieje się w ramach Witryny Internetowej a nie jednej strony. To tak jakby w szkole kazano Wam się nauczyć tematu z książki na stronie 20, mając na myśli całą książkę (witrynę).

Zapytałem w tym celu pomocy technicznej, jak to interpretować, póki co nie otrzymałem odpowiedzi, ale spodziewam się czegoś w tym stylu:

Poprzez termin Strona Internetowa w regulaminie rozumiemy wszystkie podstrony, do których dostęp można uzyskać poprzez umożliwione przez twórców przekierowania ze strony podanej w regulaminie, czyli z www.gadu-gadu.pl.

Logiczne i prawie rozwiałoby moje wątpliwości, gdyby nie fakt, że w 3 krokach mogę dzięki temu pobrać Tlena lub WTW2… 1 lipca 2009 roku na stronie www.gadu-gadu.pl pojawiła się wyszukiwarka Google. Stąd łatwo przejśc za pomocą regulaminowej strony www.gadu-gadu.pl do strony z pobieraniem WTW2 lub Tlena, co z taką interpretacją regulaminu, czyni całą masę klientów alternatywnych zgodnymi z regulaminem.

O czym regulamin nie wspomina

Regulamin sieci nie wspomina o tym, jak długo przechowywane są nasze wiadomości off-line (czyli te, które czekają na nasze zalogowanie do sieci na serwerze). Nie wiadomo również jaki jest limit tych wiadomości.

Brakuje też informacji o tym, że GG Network jest uprawnione do rozsyłania treści reklamowych. Mowa tu zarówno o reklamach w komunikatorze, które legalnie (nie łamiąc obecnego regulaminu) możemy zablokować Firewallem lub programem BK4ever, jak i treści reklamowe, których rozsyłania regulamin sam w sobie zabrania, a są rozsyłane przez właścicieli GG. Mowa tu o spimie rozsyłanym przez boty Blipa (GG:202), GaduAIR (GG:729) i wiele innych, którego zabrania punkt 9.4.

Egzekwowanie regulaminu

Regulamin jasno informuje, że konsekwencją łamania postanowień regulaminu jak i licencji komunikatora Gadu-Gadu jest odebranie możliwości korzystania z danego numeru GG.
Jeszcze nigdy nie słyszałem, aby komuś usunięto numer ze względu na korzystanie z alternatywy lub modyfikacji oryginalnego klienta. Zapis punktu 11 jest więc po części martwy. Po części, ponieważ używając alternatywy nie mamy prawa oczekiwać od pomocy technicznej rozwiązania problemu z kontem, gdyż teoretycznie problem mógł powstać przez błędnie działający program firm/osób trzecich.

W listopadzie GG Network zrezygnowało z tzw. ekspiracji numerów – numery stały się wieczne. Mimo to w regulaminie nadal istnieje punkt 13, który mówi w jaki sposób numery wieczne nie są. Zgodnie z trzecim podpunktem punktu 13, wygaszanie numerów nadal jest możliwe.

Regulamin jest martwy

Regulamin sieci GG jest niezrozumiały dla zwykłego użytkownika Gadu-Gadu. Skoro poprawną interpretację znają tylko pracownicy GG Network, to prawdopodobnie tylko oni są w stanie go przestrzegać. Zwykły szary użytkownik zgubi się w punkcie 11 po pierwszym zdaniu. Jak taka osoba ma go przestrzegać?

Dwa regulaminy

Muszę również wspomnieć o tym, że na owy regulamin nie trafiłem od razu. Czytałem go lata temu, lecz okazuje się, że GG posiada dwa regulaminy. Mój wpis jest na temat tego, który zaakceptowałem i każdy z nas akceptował podczas dołączania do sieci GG, wersja z 15 maja 2006 roku (Regulamin korzystania z serwisu Gadu-Gadu). Okazuje się jednak, że Gadu-Gadu na swojej stronie posiada drugi regulamin zatytułowany Regulamin korzystania z komunikatora Gadu-Gadu. Różnią się one tym, że pierwszy to regulamin sieci GG, a drugi to licencja samego programu, która zawiera w sobie również elementy regulaminu serwisu GG.

O ile regulamin sieci GG dotyczy nas wszystkich, to regulamin komunikatora już nie, gdyż nie jesteś zobowiązany do korzystania z najnowszych wersji komunikatora Gadu-Gadu. Licencje starszych wersji posiadają 10 punktowe regulaminy, które odnoszą się jednak do regulaminu sieci GG. Wersja 6.1 posiada licencję opisaną w 2 zdaniach.

Poniżej zamieszczam kopie regulaminów:

Komentarze z Facebooka

Dodaj komentarz