Zaloguj | Nowe konto

Niestety jesteśmy kolejnym serwisem internetowym, który wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies), więc musimy Cię poinformować o tym (czuj się poinformowany/a). Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka z naszej witryny były zapisywane w Twojej przeglądarce zmień jej ustawienia.

Fałszywe GG to „wierzchołek międzynarodowego oszustwa”

Oszuści działają na dużo większą skalę, a ich ofiarami padły światowe marki z branży IT – alarmują specjaliści z firmy CORE, którzy przedwczoraj jako pierwsi poinformowali o wykryciu fałszywego instalatora Gadu-Gadu 10 – nie dość, że płatnego, to jeszcze infekującego system jedną z odmian trojana downloadera.

Fałszywy instalator najnowszej wersji komunikatora Gadu-Gadu żądał od użytkownika wysłania dwóch SMS-ów na numer Premium Wyłudzanie pieniędzy w fałszywym instalatorze GG10o wartości 7,32 zł brutto, co nie jest wygórowaną kwotą, pamiętać jednak należy, że oryginalny program jest całkowicie bezpłatny. To nie koniec atrakcji – wraz z utratą gotówki użytkownik otrzymywał infekcję komputera gratis, rozpowszechniany przez cyberprzestępców plik został bowiem zarażony trojanem Downloader.Generic.BLSS.

Podążając po śladach fałszywego Gadu-Gadu, specjaliści z firmy CORE odkryli, że na tym samym serwerze zostały umieszczone dziesiątki plików z podrobionymi aplikacjami.

Wyłudzenia dotyczą MS Internet Explorer 8, Media Playera, OpenOffice, przeglądarek Firefox, Opera, Chrome, Safari, aplikacji WinRAR, międzynarodowych komunikatorów internetowych, jak MSN, Skype, ICQ, Yahoo Messenger czy nawet gry sieciowej CounterStrike – te dotyczą zagranicznej próby oszustwa – informuje na blogu AVG.PL Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej w CORE, zwracając uwagę na to, że oszuści zadbali o wiarygodnie przygotowanie swoich plików, zachowali nawet oryginalne nazewnictwo pakietów instalacyjnych.

Na tym nie koniec – oszuści, bazując na chęci zabezpieczenia się internautów przed zagrożeniami czyhającymi na nich w internecie, oferują także fałszywe wersje programów antywirusowych, m.in. Kaspersky 9.0, Norton 2010, MS Security Essentials, Avira 9, Avast 4.8, ClamAV czy AVG 9.0.

Wszystkie strony są zarejestrowane przez rejestratora domen z Chile. Na te same dane zarejestrowane jest aktualnie 135 aktywnych domen! Wynika z tego, że oszustwo ma ogromną skalę. Do jednego adresu IP podłączonych jest 19 witryn – doszukując się głębiej kolejnych adresów IP, powinniśmy być w stanie ustalić kompletną listę oszukańczych witryn z aplikacjami. Serwery, na jakich znajdują się strony internetowe, korzystają z adresów IP zarejestrowanych w Hiszpanii – informuje specjalista pomocy technicznej w CORE.

Szczegółowe informacje wraz ze zrzutami ekranów i opisem procedury śledczej można znaleźć na blogu techblog.avg.pl.

Źródło: Dziennik Internautów

Oszuści działają na dużo większą skalę, a ich ofiarami padły światowe marki z branży IT - alarmują specjaliści z firmy CORE, którzy przedwczoraj jako pierwsi poinformowali o wykryciu fałszywego instalatora Gadu-Gadu 10 - nie dość, że płatnego, to jeszcze infekującego system jedną z odmian trojana downloadera.Fałszywy instalator najnowszej wersji komunikatora Gadu-Gadu żądał od użytkownika wysłania dwóch SMS-ów na numer Premium o wartości 7,32 zł brutto, co nie jest wygórowaną kwotą, pamiętać jednak należy, że oryginalny program jest całkowicie bezpłatny. To nie koniec atrakcji - wraz z utratą gotówki użytkownik otrzymywał infekcję komputera gratis, rozpowszechniany przez cyberprzestępców plik został bowiem zarażony trojanem Downloader.Generic.BLSS.Podążając po śladach fałszywego Gadu-Gadu, specjaliści z firmy CORE odkryli, że na tym samym serwerze zostały umieszczone dziesiątki plików z podrobionymi aplikacjami.- Wyłudzenia dotyczą MS Internet Explorer 8, Media Playera, OpenOffice, przeglądarek Firefox, Opera, Chrome, Safari, aplikacji WinRAR, międzynarodowych komunikatorów internetowych, jak MSN, Skype, ICQ, Yahoo Messenger czy nawet gry sieciowej CounterStrike – te dotyczą zagranicznej próby oszustwa - informuje na blogu AVG.PL Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej w CORE, zwracając uwagę na to, że oszuści zadbali o wiarygodnie przygotowanie swoich plików, zachowali nawet oryginalne nazewnictwo pakietów instalacyjnych.Na tym nie koniec - oszuści, bazując na chęci zabezpieczenia się internautów przed zagrożeniami czyhającymi na nich w internecie, oferują także fałszywe wersje programów antywirusowych, m.in. Kaspersky 9.0, Norton 2010, MS Security Essentials, Avira 9, Avast 4.8, ClamAV czy AVG 9.0.- Wszystkie strony są zarejestrowane przez rejestratora domen z Chile. Na te same dane zarejestrowane jest aktualnie 135 aktywnych domen! Wynika z tego, że oszustwo ma ogromną skalę. Do jednego adresu IP podłączonych jest 19 witryn – doszukując się głębiej kolejnych adresów IP, powinniśmy być w stanie ustalić kompletną listę oszukańczych witryn z aplikacjami. Serwery, na jakich znajdują się strony internetowe, korzystają z adresów IP zarejestrowanych w Hiszpanii - informuje specjalista pomocy technicznej w CORE.Szczegółowe informacje wraz ze zrzutami ekranów i opisem procedury śledczej można znaleźć na blogu techblog.avg.pl.Źródło: Dziennik Internautów  - Fałszywe GG to „wierzchołek międzynarodowego oszustwa”
Kategorie: Bezpieczeństwo
Tagi:
Komentarze z Facebooka
0 odpowiedzi na „Fałszywe GG to „wierzchołek międzynarodowego oszustwa”
  1. Czego to ludzie nie wymyślą….Jak jest człowiek mądry to wie że GG 10 jest bezpłatne 🙂 I złota zasada : Zawsze ściągaj programy ze strony producenta 🙂

  2. GaduNews.pl to też zaufane źródło, jeśli chodzi o pobieranie plików 😉

Dodaj komentarz